17 אוגוסט, 2011

בכיר:ביבי נפל בפח שטמן אובמה


בכיר מדיני לשעבר מזהיר: "נתניהו נפל בפח"

"אלה ימים קריטיים - אך שרי וח"כי הליכוד ישנים או מטיילים בעולם"

איש ציבור מוכר בעל ניסיון מדיני עשיר אמר הערב בעצב למקורביו: "נתניהו נפל בפח שטמנו האמריקנים. אלה ימים קריטיים - אך ראשי הליכוד ישנים או מטיילים בעולם

."

הבכיר אמר בדאגה: "לצערי, נתניהו נפל לפח שטמן לו הממשל האמריקאי באמצעות שני הנאומים האחרונים של אובמה, במחלקת המדינה ובאייפק."  הטקטיקה האמריקאית איננה חדשה, המשיך הבכיר: נוקטים שתי נוסחות, הנראות לכאורה שונות זו מזו, האחת מעט נעימה יותר לאוזן הישראלית והשניה לאוזן הפלסטינית. אולם ביסודו של דבר, שתי הנוסחאות אומרות אותו הדבר: ב-2 הנאומים קווי יוני 67 הם הבסיס לגבול של מדינת ישראל.

הדברים נאמרו בעקבות הפרסומים על כך שנתניהו מתנגד להתקדמות על פי נאום אובמה במחלקת המדינה - אך מוכן להתקדמות על פי נאום אובמה באייפק.

האישיות הבכירה לשעבר ציין, שלכאורה אין לנפילה בפח של נתניהו משמעות מעשית, מפני שהפלסטינים נוקטים עמדה נוקשה בענין הכרה בישראל כמדינת העם היהודי ולכן לא יהנו מן המחדל. אך עמדת הפלשתינים היא רק טקטיקה, הזהיר הבכיר. "לפלשתינים לא איכפת שישראל תגדיר עצמה מה שתרצה, כי הם ממילא יתמידו בעמדה שמבחינתם, ישראל היא מדינה של שני לאומים, יהודים ופלסטינים. הויתור שהם מייחסים לו חשיבות הוא כמובן בתחום הטריטוריאלי: קווי 67.  גם הקפאת הבניה בישובים ובירושלים חשובה להם, אמר הבכיר לשעבר.

 

"אני משער שהפלשתינים רומזים למתווכים השונים שהם מוכנים ללכת לקראת ההגדרה הפורמאלית של ישראל כמדינה יהודית בתנאי שישראל תקבל רשמית את קווי 67 כבסיס למו"מ על הגבולות", הזהיר הבכיר. "על הבסיס הזה יבוצעו חילופי שטחים בהסכמה. אם ארה"ב והקוורטט יקבלו עמדה זו, יהיה זה ניצחון גדול לעמדה הפלסטינית וכישלון חרוץ לנתניהו. כי מה נרוויח מהסכמת הערבים להגדרה זו או אחרת של מדינת ישראל? מבחינתם, כל הפרוייקט ששמו ישראל הוא תופעה חולפת. מה שחשוב להם הוא לכווץ אותנו לתוך קווי 67, לצמצם ולהחליש את המדינה היהודית עד להנחתת המכה שתחסל אותה."

הצרה שאליה נקלעה ממשלת ישראל הנוכחית היא, לדעת הגורם הבכיר לשעבר, המשך להודעתו של נתניהו בנאום בר-אילן על הסכמתו לעיקרון שתי מדינות לשני עמים. "ההכרזה נעשתה בלי לקבל עליה הסכמה ישראלית כלשהי, לא מהציבור במדינה, לא מהכנסת, לא מהקואליציה הממשלתית ואף לא מתנועת הליכוד," קבל הבכיר לשעבר. כלומר, נתניהו הולך לדעתו בעקבות שרון, בכך שהוא מצפצף על המחנה הפוליטי שלו כפי ששרון עשה לאחר שהמחנה הלאומי ניצח אותו במשאל המתפקדים

.

בימים אלה מתקבלות הכרעות מאוד חיוניות לעניינינו על ידי הקוורטט, הפטיר הבכיר. הנוסחאות שהם מבשלים מבוססות על הסכמה שקטה של נתניהו לקווי 67. ברגעים קריטיים אלו, חברי סיעת הליכוד בכנסת ישנים או מטיילים בעולם. היה עליהם לגלות מעורבות וכן להזעיק את חברי מרכז הליכוד לכינוס חרום שבו יתבעו מראש התנועה הסברים על הסכמתו כביכול לקווי יוני 67.

.